YÖS EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜNİVERSİTELER

Türkiye'de  Yaklaşık  200 Üniversite bulunmaktadır. Bunların yaklaşık 35 tanesi YÖS yapmaktadır. Öte yandan diğer üniversiteler bu üniversitelerin bazılarının sınavlarını kabul etmektedir. Örneğin yaklaşık 80 üniversite İstanbul Üniversitesi'nin sınavını kabul etmektedir.  Biz sadece öğrencilerin en çok başvuru yaptıkları üniversiteleri kısaca tanıttık. Bu üniversiteler kendi YÖS 'lerini yapmaktadırlar.
            İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ  

istanbul

http://yos.istanbul.edu.tr/
İstanbul Üniversitesi ana kampüsü İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Devlete ait bir üniversitedir.  
      Geçmişi  1453 'te Fatih Sultan Mehmet'in emriyle kurulan Sahn-ı Seman medreselerine kadar dayandığından kurumun doğuşu bu tarih baz alınarak 1453  yılı diye kabul edilir.  2006 yılından beri  dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında  kabul edilmektedir.İstanbul Üniversitesi' nde yaklaşık 73.000 öğrenci bulunmaktadır ve yine bu öğrenim işlemi için ise 12.000 öğretim üyesi ve öğretim elemanı bulunmaktadır.

 

                                    
             MARMARA ÜNİVERSİTESİ

marmara

 http://muyos.marmara.edu.tr/
         Marmara Üniversitesi İstanbul'da bir çok ilçede kampüsü bulunan bir devlet üniversitesidir. En büyük yerleşkesi Göztepe Kampüsü' dür. Üniversite içerisinde 16 fakülte, 11 enstitü, 5 yüksekokul ve 4 meslek yüksekokulu bulunmaktadır.  Bünyesinde yaklaşık 88000 öğrenci ve 3500 öğretim görevlisi bulunmaktadır. 
Türkiye ’nin önde gelen üniversitelerinden biridir. 
Akademik birimlerinde Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça olmak üzere beş dilde eğitim verilmektedir.
             YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

yıldız teknik       

www.ydok.yildiz.edu.tr 
          Yıldız Teknik ÜniversitesiYTÜ)  İstanbul Beşiktaş ve Davutpaşa'da  kampüsleri bulunan bir devlet üniversitesidir. Üniversite bünyesinde 10 fakülte,3 Yüksekokul, 2 enstitü,  ve 41 bölüm  bulunmaktadır.
   Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yaklaşık olarak 26000 lisans, 4000  lisansüstü öğrenci ve 1000  öğretim görevlisi bulunmaktadır. Bu üniversitenin diğer üniversitelerden farklı yanı Teknik üniversite olmasıdır. Yani inşaat müh.,elektrik müh.   vs teknik konularda son derece yetkin olmasıdır.
   Öğretim görevlilerinin çoğu alanında son derece yetkindirler. Çoğu önemli bilimsel kuruluşların üyesidirler.
 
             AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

Akdeniz

https://bys.akdeniz.edu.tr/akus/
         Akdeniz Üniversitesi Antalya merkezde bulunan bir devlet üniversitesidir. Kampüsü dünyaca meşhur Konyaaltı plajına yürüme 15 dakika mesafededir.  Üniversitenin yaklaşık 40000 öğrencisi  vardır.  Ayrıca sosyal aktivite ve klüpler açısından oldukça zengindir. Öte yandan Antalya'da yılın yaklaşık 7 ayı denize girilecek kadar sıcak olmaktadır.
Dünyada ilk yüz naklinin yapıldığı üniversite Tıp tarihinde bir devrim yaratmıştır. 

 

 
 
           
          ANKARA ÜNİVERSİTESİ

ankara-niversitesi

http://ayos.ankara.edu.tr/
         Ankara Üniversitesi  Türkiye'nin başkentinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Özellikle Dil ,Tarih, Coğrafya, Hukuk ve Tıp Fakülteleri çok kalitelidir.  Türk öğrenciler tarafından çok tercih edilmesine karşın puanları çok yüksektir. Türkiye ’nin önde gelen üniversitelerinden biridir. 
Bünyesinde yaklaşık olarak  65000 öğrenci, 10000 görevli ve  17 Fakülte ,10 Meslek yüksekokulu, 1 Konservatuvar, 1 Yüksekokul , 13 Enstitü  bulunmaktadır.
             ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ

omü       

http://ise.omu.edu.tr/
          Ondokuz Mayıs Üniversitersi (OMÜ)  Samsun İlinin  Atakum İlçesi' nde  kampüsü bulunan bir devlet üniversitesidir. Türkiye Cumhuriyeti' nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Bağımsızlık Savaşını başlatmak üzere Samsun'a geldiği tarih olan  19 Mayıs 1919  üniversitenin ismi olarak belirlenmiştir. Bünyesinde; 16 fakülte, 5 enstitü, 1 konservatuvar, 3 yüksekokul, 10 meslek yüksekokulu bulunmaktadır. Doğayla iç içe bir kampüsü vardır. Samsun ekonomik olarak çok pahallı olmayan bir şehirdir. 
             ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ

bursa

 http://uludag.edu.tr/uluslararasi
         Uludağ Üniversitesi Bursa merkeze 18 km mesafede bulunan bir devlet üniversitesidir. Ayrıca Bursa ili otobüsle İstanbul 'a  yaklaşık 3  saat sürmektedir.Bünyesinde 11 fakülte, 3 yüksekokul, 15 meslek yüksekokulu, 1 konservatuvar, 4 enstitü, 19 araştırma ve uygulama merkezi bulunmaktadır. Üniversitenin bünyesinde 63000 öğrenci bulunmaktadır.

 

 
 
           
          KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ

Kocaeli-Universitesi

http://yos.kocaeli.edu.tr/

 
      Kocaeli Üniversitesi  Kocaeli ilinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Kocaeli - İstanbul arası yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Bünyesinde 12 Fakülte, 6 Yüksekokul, 1 Devlet Konservatuvarı, 20 Meslek Yüksekokul, 3 Enstitü bulunmaktadır. Yaklaşık 60.000 öğrencisi vardır. 
             OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

osmangazi       

http://ise.omu.edu.tr/
          Osmangazi Üniversitesi  Eskişehir ilinde  kampüsü bulunan bir devlet üniversitesidir. Eskişehir öğrenci şehri diye anılan bir yerdir. Şehir öğrenci odaklı bir yaşam sunmaktadır. Üniversitenin 11 Fakülte, 1 Devlet Konservatuarı, 4 Meslek Yüksekokulu, 5 Enstitüsü bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde yaklaşık 30.000 öğrenci vardır.